“Artı 2011-Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum” Mayıs’ta Mekan Artı’da başlıyor…

İstanbul yeni bir festivale daha ev sahipliği yapıyor. Tiyatro Artı’nın yürütücülüğünü üstlendiği ARTI2011 festivali her yıl farklı bir konseptle düzenleniyor. “Sanata artı” fikriyle yola çıkan Tiyatro Artı bu festivalde her disiplinden sanat eserine yer veriyor.

Mekan Artı’da yer alacak festivalin bu yılki sloganı “Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum.” Artı 2011 farklı disiplinlerden çalışmaları bu konsept altında birleştirerek disiplinlerarası olma özelliği taşıyor. Kukla gösterileri, söyleşiler, oyunlar bu festival eşliğinde görmezden, duymazdan, bilmezden geldiklerimizi bize göstermeyi amaçlıyor.

Gündelik hayatın telaşesinde farkında olmağımız görmezden geldiğimiz, duyarsızlaştığımız, belki de kaçtığımız konular “Artı 2011-Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum”la su yüzüne çıkıyor. 7-12 Mayıs 2011 tarihleri arasında duyarsızlaştırıldığımız her şey Mekan.Artı sahnesinde…

 

Artı 2011 Festival Takvimi


7 Mayıs Cumartesi

18:00 İ.Ü. Devlet Konservatuarı - Pantomim Sanatçıları - Pantomim Gösterisi
8 Mayıs Pazar
19:00 Tiyatro Artı - Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi
20:30 Tiyatro Artı - Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi

Birini öldürmeniz mümkün mü? Başka bir canlının canını yakmanız? Sadece zevk için... Ya da güçlü hissetmek adına...Siz birini öldürebilir misiniz? Aynadan size bakan yüz aslında bir katil olabilir mi?

Tiyatro.ARTI`nın yeni oyunu "Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi", insan doğasını irdeliyor.Katletmeye, katledilmeye, yok olmaya, yok edilmeye ve sadece izlemeye hazır olun!

9 Mayıs Pazartesi
20:30 Halide Eşber - Son Yarım Saat

“Türk” Virginia Wolf’u Bir “Bilinç Akışı” Yazar Ve “Türk” Grotowski’si Bir Oyuncu Olarak Halide Eşber! (Savaş Aykılıç, 06.04.2011, Mimesis)

Uzun yıllardır görüşmediği anne babasının ani-beklenmedik ölümleri üzerine sadece yarım saatliğine uğramak durumunda kaldığı doğup büyüdüğü evde, anne ve babası ile tekrar geçmişin hesabını gördüğü tek kişilik oyun.

10 Mayıs Salı
19:00 Toplumsal Bellek Platformu – Söyleşi
“Gerçekler ortaya çıksın, kim incinecekse incinsin!”
Toplumsal Bellek Platformu konuşmacıları da festival konsepti çerçevesinde katılımcılarla söyleşide buluşacaklar.
Katılım ücretsizdir.

11 Mayıs Çarşamba
20:30 Tiyatro Artı - Ölüm Ve Kız

Tiyatro Artı, Ariel Dorfman’ın eşsiz eseri Ölüm ve Kız’dan yola çıkarak 12 Eylül darbe günlerine geri dönüyor. Darbe günlerinde işkenceler gören Selma, darbeden ve darbecilerden intikam alma şansını yakalıyor… Ariel Dorfman’ın aynı adlı oyunundan yola çıkılarak yeniden yazılan “Ölüm ve Kız” susturulmuş bir dönemin çığlığı niteliği taşıyor.

İntikam ne şekilde alınır? Şiddet, insanı arındırır mı?

12 Mayıs Perşembe
20:00 Tiyatro Zet (Zihinsel Engelliler Tiyatro Topuluğu) – Tartuffe

5 sezondur Yaşam Kaya ve Öykü Başar tarafından yazılan “Keşke Hayatım”, “Bedenin Dili”, “Şahane Bir Komedi”, “Oyun İçinde Oyun” adlı eserlerle sahneye çıkan zihinsel engelli bireyler, sizleri yine profesyonelce hazırlanmış bir şölene davet ediyorlar.